Podpisu smlouvy na dostavbu elektrárny Dukovany už nic nebrání. Antimonopolní úřad totiž definitivně zamítl námitky francouzské společnosti EDF proti průběhu výběrového řízení na stavbu nových jaderných bloků. Vyhrála ho jihokorejská společnost KHNP.
Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) v tendru na dostavbu Dukovan bylo ve čtvrtek ráno doručeno všem účastníkům, a je tedy pravomocné.
"Bylo rozhodnuto, že byly zamítnuty všechny návrhy, které podala francouzská společnost EDF i Westinghouse. Zároveň bylo zrušeno předběžné opatření, které zakazovalo zadavateli, tedy elektrárně Dukovany, uzavřít smlouvu, to znamená dnešním dnem jsou všechna řízení ukončená a pravomocná," řekl předseda ÚHOS Petr Mlsna.
"My samozřejmě toto rozhodnutí vítáme a teď věříme tomu, že by v řádu několika týdnů mohlo dojít k podpisu finální smlouvy," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Francouzské společnosti už tak podle antimonopolního úřadu zbývá jen možnost obrátit se na Krajský soud v Brně, uzavření smlouvy by ani to už nemělo ovlivnit. "Pro mě osobně je to důkazem toho, jak deklarujeme od začátku, že jsme dobře připravili ten tendr, tak teď je potvrzeno od antimonopolního úřadu," sdělil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Podle ministra Vlčka by měla být smlouva podepsaná do letních prázdnin. Původně se přitom mluvilo o termínu do konce března. "Mezi ČEZ a KHNP je vypořádána smluvní dokumentace, která má zhruba šest tisíc stránek, tyto věci jsou odladěny, dnešním dnem jsme překonali další překážku," poznamenal Vlček.
Opozice nicméně stále upozorňuje na to, že není závazně dojednáno zapojení českých firem do dostavby. "Pokud bude chtít podepsat hlavní smlouvu s Korejci, aniž by tam byla garantována alespoň 50% účast našich firem, potom je to nejen hazard, ale taky tím hází naše firmy přes palubu," domnívá se první místopředseda ANO Karel Havlíček.
"Chceme poskytnout českým firmám v průběhu celého tohoto procesu maximální podporu, abychom jim zajistili férové soutěžní podmínky. Jedině tak budeme moci dosáhnout úrovně lokalizace ve výši 60 %, což je cíl, za kterým si stále sebevědomě jdeme," tvrdí viceprezident KHNP Harry Chang.
"Jsou v nějaké pokročilé fázi jednání na dodávky celé turbínové haly. Víme, že jsou poptávány z pohledu projekčních prací výhradně české firmy, je tam celá řada dalších strojírenských elektrotechnických firem. Já doufám, že tyto věci budou dotaženy do takové fáze, že v období podpisu kontraktu tak zároveň budou podepisovány další dohody, které budou mít formu smluv o smlouvách budoucích," uvedl Vlček.
Stavba nových jaderných bloků by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady na dva reaktory jsou při současných cenách zhruba 400 miliard korun. První blok by měl být hotový v roce 2036.
eva, TN.cz